Виховна робота

Національно-патріотичне виховання самосвідомості особистості

           В умовах розбудови України як суверенної держави у змісті громадянського виховання посилено складову історичного аспекту суспільного розвитку та патріотичного виховання.

Патріотичне виховання є складовою загального виховного процесу  підростаючого покоління, головною метою якого є набуття молодими громадянами соціального досвіду, готовності до виконання громадянських і конституційних  обов'язків, успадкування духовних надбань українського народу, досягнення високої  культури взаємин, формування особистісних рис громадянина Української держави, фізичної  досконалості, моральної, художньо-естетичної, інтелектуальної, правової, трудової, екологічної культури.

Матеріально спрямована культура продовжує все більше панувати над суспільством і людиною, витісняючи найважливіші проблеми виховання, що приводить до життєвих суперечок. В умовах кризи в суспільстві, роз’єднаності, проблем економічного характеру в кожної людини, а тим більше дитини, має бути якір стабільності, який в будь-якій ситуації допоможе знайти своє місце в цьому житті. В різні часи цю роль відігравали релігійність, віра в ідеали тощо. На сьогодні цю роль може зіграти любов: любов до рідного краю, любов до Батьківщини – все, що ми вкладаємо в поняття «патріотизм». Звідси - гостра необхідність у вихованні патріотизму підлітків в середній школі, яке виховуватиме в молодому поколінні якості, що у всі часи відображали український характер: доброту, відвертість, гідність, співчуття, благородство, волелюбність. Багато сучасних вчителів сприймають виховання патріотизму формально, лише під час виховних годин. Але діти відчувають нещирість, готові колажі не зачіпають глибинних рівнів душі. Тому актуальним є пошук шляхів підвищення рівня патріотичного розвитку школярів; забезпечення комплексного підходу до гармонійного розвитку школярів; підвищення ефективності виховання у дітей пізнавального інтересу до рідного краю, до своєї країни.

Безумовно, патріотичне виховання підростаючого покоління – основа стабільного розвитку країни в майбутньому. Патріотичне виховання підростаючого покоління завжди було одним з найважливіших завдань сучасної школи, адже дитинство і юність — сама благодатна пора для виховання відчуття любові до Батьківщини. Під патріотичним вихованням розуміється поступове і неухильне формування у учнів любові до своєї Батьківщини. Патріотизм — одна з найважливіших рис всебічно розвиненої особи. У школярів повинне вироблятися відчуття гордості за свою Батьківщину і свій народ, пошану до його великих звершень і гідних сторінок минулого. Багато що потрібне від школи: її роль в цьому плані неможливо переоцінити. Основні завдання, що постають перед вчителем/класним керівником, це

 формування особистості-патріота  України, який усвідомлює свою  належність до сучасної цивіліза­ції, який підготовлений до життя,  і чітко орієнтується в сучасних  реаліях;

• виховання особистості  демократичного світогляду й культури, яка
не порушує прав і свобод людини, з повагою ставиться до традицій,
культури народів світу;

• забезпечення умов для самореалізації особистості відповідно  до її здібностей, суспільних та  власних інтересів. Створення та  розвиток цінностей громадян­ського суспільства;

• формування в учнів свідомого  ставлення до свого здоров'я як
найвищої цінності, формування  навичок здорового способу життя,
збереження та зміцнення фізич­ного та психічного здоров'я;

• розвиток творчого потенціалу  учнів, підтримка обдарованих дітей.

Головною метою школи є формування і розвиток високоінтелектуальної, свідомої особистості з громадською позицією, готовою до конкурентного вибору свого місця в житті. У Законі України "Про загальну середню освіту" визначені завдання загальної середньої освіти, акцентується увага на вихованні громадянина - патріота своєї Батьківщини, готового до подальшої освіти і трудової діяльності, з вільними політичними і світоглядними переконаннями; на формуванні творчої особистості учня, свідомого ставлення до обов'язків; вихованні поваги до національних цінностей нашого народу; виробленні навичок здорового способу життя.

Відповідно до наказу Міністерства освіти і науки України від 16.06. 2015 р.  № 641 «Про затвердження Концепції національно-патріотичного виховання дітей та молоді» розроблено методичні рекомендації щодо національно-патріотичного виховання у загальноосвітніх навчальних закладах.

Національно - патріотичне виховання на уроках математики

Формування в учнів ціннісного ставлення до суспільства, держави та до самої себе, відчуття своєї належності до України, усвідомлення єдності власної долі з долею своєї країни, активної за формою та моральної за змістом життєвої позиції є головною домінантою національно-патріотичного виховання учнів в процесі шкільного навчання, у тому числі, навчання математики. Важливою складовою виховання є прищеплення шанобливого ставлення до Збройних сил України, підготовка до оволодіння військовими професіями, мотивація учнів до військової служби.

Виховання в школярів почуття патріотизму слід здійснювати на уроках математики, віддаючи перевагу окремим аспектам цієї роботи відповідно до вікових особливостей учнів.

По-перше, виокремити як один з найголовніших напрямів виховної роботи, національно-патріотичне виховання – справу, що за своїм значенням є стратегічним завданням. Не менш важливим є повсякденне виховання поваги до Конституції держави, законодавства, державних символів - Герба, Прапора, Гімну.

По-друге, необхідно виховувати в учнівської молоді національну самосвідомість, налаштованість на осмислення моральних та культурних цінностей, історії, систему вчинків, які мотивуються любов'ю, вірою, волею, усвідомленням відповідальності.

По-третє, системно здійснювати виховання в учнів громадянської позиції; вивчення та популяризацію історії українського козацтва, збереження і пропаганду історико-культурної спадщини українського народу; поліпшення військово-патріотичного виховання молоді, формування готовності до захисту Вітчизни.

По-четверте, важливим аспектом формування національно самосвідомої особистості є виховання поваги та любові до державної мови. Володіння українською мовою та послуговування  нею повинно стати пріоритетними у виховній роботі з дітьми. Мовне середовище повинно впливати на формування учня-громадянина, патріота України.

По-п’яте, формувати моральні якості особистості, культуру поведінки, виховувати бережливе ставлення до природи, розвивати мотивацію до праці.

  Для реалізації цих глобальних завдань необхідна системна робота, яка передбачає забезпечення гармонійного співвідношення різних напрямів, засобів, методів виховання дітей у процесі навчання і позакласної діяльності.

Зокрема, у 5-6 класах доцільно надавати пріоритет вихованню в учнів любові до України, її природи, рідного дому, школи, рідної мови, шляхом складання самими учнями (або за допомогою вчителя) і розв’язування задач, в яких мова йде про їх рідний край. Це задачі, що містять історичні дані, відомості про тваринний та рослинний світ регіону, в якому проживають школярі тощо. Під час розв’язування задач доречно пропонувати учням коментувати виконання дій. Це сприятиме розвиткові усного мовлення, формуванню у школярів вмінь правильно і грамотно висловлювати свої думки українською мовою. З цього погляду корисними також будуть такі  завдання, як наприклад, «Прочитай», «Сформулюй», «Провідміняй: а) сорок два мільйони; б) двадцять дев’ять тисяч».

У 7-9 класах можливо розширити знання учнів про культуру українського народу за допомогою різних українських орнаментів (вишиванок) в процесі вивчення геометричних перетворень. Бажано звернути увагу учнів на те, що багато орнаментів лише на перший погляд видаються симетричними або утвореними шляхом паралельного перенесення. Насправді ж створення орнаментів людиною є процесом творчим, не завжди підпорядкованим математичним законам (на відміну від машинного орнаментування).

У процесі навчання слід звертати увагу учнів на прізвища українських математиків, на їхній внесок у розвиток математичної науки. Одне з таких прізвищ — М. П. Кравчук, на пам’ятнику якого написано: «Моя любов —Україна і математика». М. П. Кравчук — академік Всеукраїнської  Академії Наук, якого 1938 року безпідставно репресували і заслали на Колиму, де він загинув. Суттєву допомогу вчителю нададуть відповідні матеріали, вміщені  в українських шкільних підручниках з математики.

Широкі можливості щодо виховання почуття патріотизму створюються при проведенні тематичних позакласних заходів, присвячених українським математикам: математичні вечори, вікторини, конференції, диспути, дискусії чи змагання тощо. На таких заходах можна розповісти учням про життя, діяльність та здобутки видатних українців, запропонувати розв’язати кілька задач, складених ними. 

У 10-11 класах серед основних виховних завдань є прищеплення любові до Батьківщини, відданості своєму народу, гордості за його культурні надбання, вболівання за його долю. Важливо продовжити ознайомлення учнів з іменами та біографіями видатних українських математиків. Наприклад, розповісти  учням про творця одного з важливіших методів інтегрування — М. Остроградського (народився і похований на Полтавщині).

Учнів основної та старшої школи варто також залучати до проектної діяльності, пов’язаної з вивченням діяльності відомих українських математиків. Наприклад, учням можна запропонувати такі теми для розроблення проектів: «Премії НАН України імені видатних українських учених», «Пам’ятники українським математикам», «Збірник українських історичних задач» та ін.

Батьківщина без нас обійтися може, ми ж без неї — ніщо. Цю велику істину, на яку звертав увагу В.О. Сухомлинський, повинна розуміти і відчувати кожна дитина. Виховання патріотизму в середній школі має величезне значення, оскільки мова йде про долі сьогоднішнього і майбутнього поколінь, оскільки наші молоді сучасники повинні не тільки володіти належним об'ємом знань, але вони повинні стати зрілими духовно і інтелектуально.

 

Національно-патріотичне виховання в початковій школі

  Один  з найголовніших напрямків виховної роботи навчальних закладів – національно-патріотичне виховання.

У початкових класах воно здійснюється в процесі навчально-пізнавальної діяльності як провідної. Досить важливо формувати здатність дитини відчувати себе членом сім’ї, родини, класного колективу; як учня, жителя села, міста; виховувати любов до рідної оселі, вулиці, країни, природи.

На уроках української мови необхідно звернути увагу учнів на багатство і милозвучність рідної мови, пробуджувати любов до рідного слова, прагнення вивчати українську мову. Доцільно збагачувати мовлення молодших школярів формулами мовленнєвого етикету, показувати їх зв'язок із національними традиціями і звичаями українців та греків (на прикладі нашого села).

Реалізуючи виховний потенціал загадок, лічилок, мирилок, приказок і прислів’їв, колядок, веснянок, уривків з казок, варто пояснювати дітям, що багатство і розмаїття народної творчості свідчить про мудрість і талановитість українського народу, а знання і трепетне ставлення до них стане запорукою збереження цього багатства для майбутніх поколінь.

Через аналіз змісту текстів доцільно виховувати в молодших школярів повагу до національних традицій і символів українського народу, повагу до людей інших національностей, почуття гордості за відомих людей України, турботливе ставлення до цінностей і надбань нашої країни.

Складовими уроків української мови та читання є виховні бесіди, інформаційний матеріал про Україну, написання творів про земляків, які прославили рідний край, листів підтримки, малюнків захисникам Вітчизни, що перебувають в зоні АТО. Невід’ємними системи національно-патріотичного виховання повинні бути тематичні уроки: «Свято рідної мови», «Шевченківське слово» тощо. Умова змісту математичної задачі – одне із джерел виховання особистості школяра, формування життєвих цінностей.

Освітня галузь «Суспільствознавство» спрямовується на соціалізацію особистості, на патріотичне і громадянське виховання.

Зміст навчального матеріалу передбачає набуття громадянських цінностей: про навколишній світ, засвоєння моделей поведінки, які відповідають законодавству України; оцінні знання про норми ставлення до явищ життя (розповіді про патріотичні вчинки, участь у волонтерських заходах та ін.).

Уроки «Природознавства» пов’язані з вихованням екологічної свідомості, тобто шанобливого і відповідального ставлення до природи, рідного краю.

На уроках «Музичного мистецтва» діти відчувають красу українського народного мистецтва, інноваційні особливості музики українського народу, національну своєрідність, спільне і відмінне в музиці різних народів.

Формування у молодших школярів культури почуттів, ознайомлення їх з традиційними народними ремеслами, розвиток мотивації до праці, створення прекрасного – важливі завдання уроків трудового, образотворчого навчання.

Необхідно проводити конкурси зображувальної творчості «Слава українським військовим», «У світі немає кращої країни, ніж Україна» та ін.

Рекомендуємо виховні години проводити у формі зустрічей з волонтерами, учасниками бойових дій, майстер-класів за участю дітей та батьків.

Важливе місце повинні мати виховні проекти: «Рідний край, де ми живемо, Україною зовемо», «Я і моя родина», «Моя маленька батьківщина».

Навчально-виховний процес повинні супроводжувати ситуаційно-рольові ігри, інсценування, колективне творче панно, тематичний зошит, усний журнал, групова справа, виставка-ярмарок, добродійна акція, догляд за рослинами і тваринами. Усе це сприятиме реалізації завдань концепції військово-патріотичного виховання .

При цьому слід керуватись додатком до наказу МОН України від 16.06.2015 № 641 «Концепція національно-патріотичного виховання дітей та молоді».

 

Пам'ятка молодого громадянина України.doc